The Powerware FERRUPS 18kVA Tower UPS power supply delivers the best power quality and unmatched reliability in configurable power management. Offering more than just surge protection and backup power, the FERRUPS 18kVA Tower UPS system features our patented Ferro resonant UPS technology to deliver "bulletproof" power protection.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Type | Hardwired |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (VA) | 18 kVA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 26 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

