The Eaton FERRUPS delivers proven, ferroresonant battery backup power and scalable runtimes for 911 centers, global military installations, marine vessels and other critical applications. Highly configurable with a wide range of voltages, frequencies, runtimes, power cords and receptacles, the Eaton FERRUPS continually regulates voltage and eliminates harmful harmonic currents.
- Compatible with most non-computer technology or linear loads such as monitors, heaters and lights
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 12 minute at full load
- 5000 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 7000 VA load capacity - work without any interruption during power outages
- Hardwired receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Tower form factor requires minimal configuration and can be easily customized and upgraded to ensure maximum efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Type | Hardwired |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 5000 W |
| Load Capacity (VA) | 7000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.