Eaton FERRUPS UPS furnish unmatched reliability in configurable power protection for computers and telecommunications equipment. Patented ferroresonant technology delivers "bulletproof" power protection, overcoming spikes, sags, surges, noise and lightning. Eaton-exclusive SineSense provides clean, reliable power while conserving batteries during blackouts.
- Compatible with most non-computer technology or linear loads such as monitors, heaters and lights
- Up to 24 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- 1500 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 2100 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Hardwired plug/connector type for a secure, feasible operation
- Hardwired receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 110 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 240 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Rack-mountable ferro-resonant ups allows maximum space utilization with easy and convenient access to the keyboard
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Type | Hardwired |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1500 W |
| Load Capacity (VA) | 2100 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 24 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 58 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.