- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 240 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge Protection |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.