- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- NEMA 5-15R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 2880 W |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | RFI Filter |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

