All Eaton power cables are tested and certified for use with Eaton products, such as ePDUs, rack power modules (RPMs) and UPSs-proven to deliver the reliability and service life needed for the most rigorous data center applications.
- Powers your internal devices by splitting a single cord
- NEMA L14-30P first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- NEMA L6-30R second end connector type for a secure, worry-free operation
- With 120 V AC cord, never run out of power and keep your device operational at all times
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 24 A |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| First End Connector Type | NEMA L14-30P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA L14-30P |
| Second End Connector Type | NEMA L6-30R |
| Second End Connector Detail | 2 x NEMA L6-30R |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

