Eaton G3 Basic ePDUs provide reliable power distribution for IT and data center applciations. Desgined to operate at high temperatures for high reliability and made from light-weight aluminum for ease of installation.
- IEC outlet grip plug retention secures plugs in place using standard cables
- High operating temperature (140F / 60C) for containment or hot network closet environments
- Color coded outlet sections simplify load balancing
- Low profile form factor reduces interference into the rail space
- Ease of installation using pre-installed buttons for tool-less mounting
- Designed for mission critical IT or data center applications
- UL 60950 compliant to meet industry requirements
- Ranges from 15A to 30A up to 208V to offer a variety of plug and outlet configurations
- Cost effective solutions to meet your Basic needs
- Clearly labeled circuits simplify load balancing
- Available in horizontal and vertical solutions for a wide range of key applications
- ePDU G3 models feature IEC outlet grip, color-coded outlet sections, low-profile form factor and a high operating temperature for best-in-class power management
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 460P9 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 45 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 38U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



