The Eaton 9130 UPS delivers online power quality and scalable battery runtimes for servers, voice and data networks, storage systems and other IT equipment. With an efficiency rating of >95%, the 9130 UPS cuts energy costs while significantly extending battery service life with ABM technology. The 9130 UPS also has a bright LCD user interface to simplify monitoring.
- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- Up to 15 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- 1800 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 2000 VA load capacity - work without any interruption during power outages
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- NEMA L6-20P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- 110 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Tower form factor is ideal for running internal applications, serving public websites or storing sensitive customer data with maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Receptacle Detail | 9 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 9.60 A |
| Load Capacity (Watt) | 1800 W |
| Load Capacity (VA) | 2000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 15 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 34 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Automatic |
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

