THE SMART CHOICE FOR STUDENT SUCCESS
Available in standard clamshell laptop or 2-in-1 convertible form factors, Dynabook E11 solutions are innovatively designed to elevate K-12 educational standards, and are equipped with all the tools students need to excel in the modern classroom.
EFFICIENT AND EFFORTLESS PERFORMANCE
Combining powerful quad-core Intel® processors, Intel® UHD Graphics and fast, solid-state storage, the Dynabook E11 was built to ace the school day and make short work of everyday classroom tasks.
ROBUST AND DURABLE DESIGN
Crafted with a sleek, slip-resistant build, protective rubber bumpers, and a spill-resistant keyboard with mechanically anchored keys, the compact and lightweight Dynabook E11 champions durability against the demands of student use.
- With Intel N-Series, notebooks offer smooth video playback and light gaming via integrated UHD graphics and Wi-Fi 6E support
- The 11.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dynabook Americas |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-Series |
| Processor Model | N100 |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Docking Capability | USB Type C |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Infrared Camera | No |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1.9 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Dynabook Americas, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |









