Draper's Ultimate Folding Screen is the standard for portable folding screens. The Ultimate Folding Screen is the first screen manufactured with 100% CNC (Computer Numerical Controlled) components and assembly. The tubing is CNC machined; surfaces and borders are CNC cut; even rivet and snap holes are CNC placed. No competitive product meets this standard-and we did not stop there.
Our Lock & Load latch is designed for ease of operation and maximum life. Lock & Load latches bite down when the surface is attached, making the frame extremely rigid. The resilient latch retention spring is captured and constantly flexed so that it cannot be dislodged. These advancements translate into the most user friendly and incredibly durable hinge locking mechanism available. Couple these advantages with clear anodized 1.25" x .070" wall aluminum tubing and you've got the precision and stability that allows Draper to offer the Ultimate Folding Screen in sizes through 16' (488cm) in width.
- Projection Screen offers a dependable projecting solution with maximum productivity
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 97" screen height for maximum productivity and better reliance
- 168" screen width for convenient viewing with better dependability
- The 186" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Matt White XT1000V fabric to use with almost all types of applications including auditoriums, lecture halls, hospitals, hotels, houses of worship, meeting and gathering rooms
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 186" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 168" |
| Screen Height | 97" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matt White XT1000V |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |

