Draper is proud to introduce the new standard in portable folding screens. The Ultimate Folding Screen is the first screen manufactured with 100% CNC (Computer Numerical Controlled) components and assembly. The tubing is CNC machined; surfaces and borders are CNC cut; even rivet and snap holes are CNC placed. No competitive product meets this standard-and we did not stop there.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 112" screen height for maximum productivity and better reliance
- 196" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Screen measures 220" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- Rear Cineflex fabric provides high-resolution and good contrast, even in lighted rooms
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 196" |
| Screen Height | 112" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Rear Cineflex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.