Draper is proud to introduce the new standard in portable folding screens. The Ultimate Folding Screen is the first screen manufactured with 100% CNC (Computer Numerical Controlled) components and assembly. Matte white vinyl reflective surface laminated to tear-resistant woven textile base. A matt white surface diffuses projected light in all directions, so the image can be seen from any angle. Provides accurate color rendition as well as superior clarity.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 62" screen height for maximum productivity and better reliance
- 108" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 119" screen size for presenting to a large group
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 119" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 70° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 108" |
| Screen Height | 62" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.