Targa electric projection screen. Ideal for auditoriums and lecture halls, hospitals, hotels, churches, boardrooms and conference rooms. The motor is mounted inside the roller, for a trim balanced appearance. Pentagonal steel case is scratch-resistant white polyester finish with matching endcaps.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 1:1
- 168" screen height for maximum productivity and better reliance
- 168" screen width for better reliance and maximum usability
- AV projection format provides visually enhanced picture quality with added usability
- Screen measures 237" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- Matt White XT1000E fabric to use with almost all types of applications including auditoriums, lecture halls, hospitals, hotels, houses of worship, meeting and gathering rooms
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 237" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | AV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 168" |
| Screen Height | 168" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matt White XT1000E |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

