The popular and affordable Targa works well in conference and lecture halls, hospitals, hotels, restaurants, boardrooms, or church applications. A pentagonal steel case houses the projection screen. Matching endcaps form universal mounting brackets for easy wall- or ceiling-mounting. Motor is mounted inside the roller providing a clean, low-profile appearance for this electric projection screen. This free-hanging screens maintain flatness due to the weight of the viewing surface and bottom dowel.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 16:10 format
- 91.5" screen height for optimum, convenient viewing
- 144" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 165" display is ideal for a large gathering of people
- Matt White XT1000E fabric to use with almost all types of applications including auditoriums, lecture halls, hospitals, hotels, houses of worship, meeting and gathering rooms
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 165" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 144" |
| Screen Height | 91.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matt White XT1000E |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















