Ideal for conference rooms, classrooms, or home theaters, the economical Premier XL wall- or ceiling-mounted electric projection screen includes a tab-tensioned viewing surface. Draper tab-tensioned screens have perfectly flat viewing surfaces and RF welded tabs for a more durable seal. Premier XL comes housed in a fabricated extruded aluminum case with a curved front and L-shaped back/top cover with an attractive black finish.
- UL Listed.
- Custom sizes available.
- Includes one 110-120V, 3-position switch (standard). Other control options are available.
- Optional Plug & Play with built-in low-voltage controller (LP) or with built-in quiet, low-voltage controller (QLP). Screens over 119" diagonal on 16:9 format on this screen cannot use QLP.
- Image area fully framed with black. Standard 12" (30 cm) black drop at top of viewing area. Optional extra drop available which may increase case length.
- Optional wall- or ceiling-mounting brackets for added flexibility.
- Maximum image width up to 16' (488 cm) wide, depending on surface selection.
- For smaller sizes the Premier is functionally similar to the Premier XL and available in sizes through 16' (488 cm) wide.
- Case dimensions: 6-3/4" high x 6-3/4" deep (17 cm x 17 cm). Housed in fabricated extruded aluminum with a curved front and L-shaped back/top cover with black finish.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 226" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matt White XT1000VB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

