Recent market changes make Luma the most affordable manual projection screen with US-made quality and durability. Luma includes a high-quality spring roller housed in a scratch-resistant pentagonal-shaped steel case perfect for classrooms, boardrooms, or small- to medium-sized business-related environments. Matching endcaps form universal hanging brackets for easy wall or ceiling installation.
- Custom sizes available.
- Removable #5 black cotton braid pull cord standard. Optional operating pole available in lengths of 4' (122 cm) and 6' (183 cm).
- Pentagonal steel case with scratch-resistant white polyester finish and matching endcaps.
- Black drop may be standard, depending on screen size. Extra drop above image area available upon request.
- Can be wall- or ceiling-mounted. Optional floating mounting brackets (for wall and ceiling).
- Maximum image width up to 96" (244 cm) wide.
- Case dimensions are 3-3/4" high x 3-1/4" deep (10 cm x 8 cm).
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 85" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 74" |
| Screen Height | 57" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Matt White XT1000E |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

