Luma 2 heavy-duty wall/ceiling projection screen. An attractive, practical choice wherever a large spring-roller screen is required. Simple in design and rugged in construction. Constructed entirely of heavy gauge components for years of dependable operation.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- This 1:1 offers a clear view
- 108" screen height for optimum, convenient viewing
- 108" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- HDTV projection format Offers great picture clarity with maximum dependability
- The 152.7" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Matt White XT1000E fabric to use with almost all types of applications including auditoriums, lecture halls, hospitals, hotels, houses of worship, meeting and gathering rooms
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 152.7" |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | AV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 108" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Matt White XT1000E |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.