FocalPoint® portable projection screen features interchangeable frame parts that can be used to build various viewing sizes, reducing inventory needs.
The FocalPoint® portable projection screen features interchangeable frame parts that can be assembled into various viewing sizes, minimizing inventory needs. Its durable, lightweight modular frame is built to withstand frequent setups and takedowns, and it is field-repairable. The DuraLoop™ bungee system allows for quick and easy surface attachment, while self-centering tension ensures a consistently flat screen for superior image quality. Ideal for AV rentals, churches, and commercial applications.
- Storage case dimensions: 60" length x 16-3/16" tall x 17-3/16" wide (152 x 41 x 44 cm).
- Maximum image area width up to 20' (610 cm) wide, depending on surface selection.
- Black border extends beyond the frame to hide the DuraLoop™system and frame posts.
- Frame available in black with color-coded sections for easy assembly.
- Viewing surface easily attaches to perimeter frame with DuraLoop™bungee cord loops.
- Includes viewing surface pouch, protective floor tarps, carrying cases, and leg kit.
- Velour Dress kit available.
- Includes heavy-duty, molded polyethylene wheeled carrying case.
- Available with interchangeable front or rear projection surfaces.
- Custom surfaces and sizes are available.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Floor Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | CineFlex CH1200V |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |







