Cineperm provides an economical and versatile fixed projection screen option. The screen snaps onto the frame without tools, creating a perfectly flat, taut viewing surface for better image quality. A black vinyl border is included for a contemporary, theater-like appearance.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 16:10
- 61.5" screen height for maximum productivity and better reliance
- 96" screen width for convenient viewing with better dependability
- 109" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Matt White XT1000VB fabric to use with almost all types of applications including auditoriums, lecture halls, hospitals, hotels, houses of worship, meeting and gathering rooms
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 109" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 61.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Matt White XT1000VB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















