Acumen® XL V features a surface-mounted, tab-tensioned projection screen for larger venues, with an elegantly contoured design and white powder-coated finish. Built to withstand heavy use, it maintains a sophisticated, modern aesthetic in today's interiors. The tab-tensioned screen provides a flat viewing surface for superior image quality, while durable RF-welded tabs prevent separation. Removable fascia simplifies maintenance. A range of quiet, low-voltage motor and control options complete this premium solution.
- Case dimensions: 9-1/4" high x 8-1/8" deep (235 mm x 206 mm).
- Streamlined extruded aluminum case finished in white powder coat (standard), black available upon request.
- Maximum image width up to 18' (5.5 m) wide. Custom sizes available.
- Full line of Draper®viewing surfaces including our award-winning, 8K-ready TecVision®surfaces are available. Rear projection surfaces available.
- Image area fully framed with black. Standard 12" (30 cm) black drop at top of viewing area.
- Ships with built-in low-voltage controller and wall switch (standard). Other control options are available.
- Includes both floating mounting brackets and ceiling suspension brackets.
- Fascia removable for easy access to roller and motor for service.
- UL Listed.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 184" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Surface Mount |
| Screen Width | 160" |
| Screen Height | 90" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matt White XT1000VB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



