The Access E Electric Projection Screen offers a ceiling-recessed design for concealed installations, perfect for classrooms and boardrooms.
The ceiling-recessed Access E projection screen works well in universities, board rooms, training rooms, or home theaters. Ceiling-recessed screens are hidden from view when not in use providing complete concealment. Free-hanging screens maintain flatness due to the weight of the viewing surface and bottom dowel. Case includes a bottom access panel door for easy service and maintenance.
- UL Listed.
- Custom sizes available.
- White case standard, black available upon request.
- Low voltage, video interface or other controls can be built into housing for access from below ceiling.
- Includes a 110V, 3-position switch (standard). Quiet, low voltage motors and 220V options are available.
- Quick-connect wiring allows for early installation of the case with the addition of the screen later.
- Bottom access panel door is detachable for easy service or maintenance.
- Sliding brackets inside case accommodate different size screens.
- Sliding brackets on top of the case allow for adjustments when mounting.
- Black drop standard, depending on screen size. Extra drop above image area available upon request. Extra drop may increase case size.
- Adjustable or removable hoisting brackets included for easy lifting during installation.
- Maximum image width up to 16' (488 cm) wide, depending on surface selection.
- Case dimensions are 7-3/8" high x 8-1/16" deep (19 cm x 20 cm), includes trim flange. Built-in controls may increase
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 133" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Free Hanging |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matt White XT1000E |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Draper, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.