Space-saving performance and expandability
Power productivity with this compact PC featuring a sleek space-saving design, enhanced thermals, and AMD Ryzen™ 8000 Series Desktop processors. AC PC options are available for enhanced AI performance. for enhanced AI performance.
- Ryzen 5 processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- 8 GB DDR5 SDRAM memory enables smooth multitasking and supports demanding applications with fast data access and responsive system performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Slim PC form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 8500G |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.55 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slim PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















