Enhanced eye comfort
T�V 4-Star certified monitor for eye comfort reduces eye fatigue while you work.
Improved ComfortView Plus
Reduced harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colors
Wide color coverage with up to 16.7 M displayable colors of 99% sRGB.
Clarity from any angle
With high resolution, consistent colors across wide angles, and improved contrast ratio, your work has never looked this good.
QHD resolution
2560 x 1440 resolution makes every detail stand out.
Color consistency
Vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
1500:1 contrast ratio
For deeper blacks and brighter whites.
Configure your workspace
A wide variety of ports ensure you can connect all your accessories and create the perfect work setup to maximize your productivity.
Quick access ports
Experience the convenience of front-facing, pop-out USB-C (with up to 15W charging) and USB Type-A ports for easy connectivity. When you are done, just pop the ports back in for a clean look.
Work comfortably
Designed for comfort and style with adjustability features and an ultra-thin bezel.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximize productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customizes up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customize your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware update and expanded Command Line Interface features.
- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- Designed with LED edgelight, supports uniform backlighting and compact design, helping simplify deployment in embedded applications
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 350 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- sRGB feature enables responsive operation and efficient task handling
- 2560 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- WQHD resolution delivers four times the detail of standard HD, offering sharper visuals and more screen space for multitasking
- 100 Hz standard refresh r
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Maximum Preset Resolution | 2560 x 1440 at 100Hz |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 151 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Voltage Current | 1.50 A |
| Maximum Power Consumption | 75 W |
| Operating Power Consumption | 18.80 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream | 1 |
| USB Type-C (Power Delivery) D | 15 W |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-B | Yes |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI 2.1 (HDCP 1.4) | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPort 1.4 (HD | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Dell Display and Peripheral M | Yes |
| Remote Asset Management | DDPM |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.82 lb |
| Stand Width | 10.74" |
| Stand Height | 16.86" |
| Stand Depth | 7.44" |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.82 lb |
| Height with Stand | 21.09" |
| Extended Height with Stand | 21.09" |
| Compressed Height with Stand | 15.19" |
| Depth with Stand | 7.57" |
| Width with Stand | 24.11" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Panel Mount |
| Bezel Width (Top) | 0.31" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.51" |
| Bezel Width (Left) | 0.31" |
| Bezel Width (Right) | 0.31" |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Tilt Angle | -5° to 21° |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | -45° to 45° |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 8 Hours/5 Days |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Class | E |
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Non-operating Temperature Ran | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Energy Efficiency Class (till | E |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
| Non-operating Humidity Range | 5% to 90% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 5 (ErP Lot 5) |
| Energy Efficiency Class (till 28th February 2021) | E |





















