Choose your view
Switch between landscape and portrait modes easily with a built-in sensor and a smartly designed stand. Once you set it up, the screen will automatically adjust every time you change the orientation.
Consistent visuals
Expand your view with a FHD+ 16:10 panel. Get consistent, vibrant colours across wide viewing angles thanks to In-Plane Switching (IPS) technology.
Easy on the eyes
Reduce potentially harmful blue light emissions without compromising colour with ComfortView Plus[2], a built-in, always-on, low blue light screen.
More vivid colours
See more details with a wide colour coverage - up to 16.7m displayable colours of 100% sRGB. See deeper blacks and brighter whites with a 1500:1 contrast ratio.
Connect with ease
Space-saving design: An L-shaped USB-C cable connector keeps your setup neat and sleek.
Power pass-through: Charge while you work with USB-C charging that delivers up to 65W of power.
Plug and play simplicity: Set up quickly and easily with a single USB-C cable for both video and power. Place your monitor to the left, right or behind your laptop thanks to convenient USB-C ports on each side.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimise the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximise productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customises up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customise your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware update[4] and expanded Command Line Interface features.
- 14" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Designed with LED edgelight, supports uniform backlighting and compact design, helping simplify deployment in embedded applications
- With 7 ms response time, fast-moving visuals remain sharp and fluid, enhancing clarity in action scenes and competitive gameplay
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- Furnishes captivating visuals with 400 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- sRGB feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1200 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- WUXGA resolution provides enhanced image quality and extra screen space, perfect for productivity and content creation
- VESA mount com
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Maximum Preset Resolution | 1920 x 1200 at 60Hz |
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 118 kHz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 7 ms |
| Color Gamut | 100% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15708 mm x 0.15708 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 162 |
| Response Time Details | 7 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 20V |
| Voltage Current | 5 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| Number of USB Type-C (Power D | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C (Power Delivery) | 65 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Dell Display and Peripheral M | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 1.37 lb |
| Stand Width | 9.33" |
| Stand Height | 5.43" |
| Height with Stand | 8.80" |
| Depth with Stand | 0.58" |
| Width with Stand | 12.41" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Tilt Angle | 10° to 90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Pivot |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | Auto-rotation Sensor |
| Operation Hours | 12 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Non-operating Temperature Ran | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
| Non-operating Humidity Range | 5% to 90% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |

































