Optimized for performance, reliability, and user experience, the Dell Precision Mobile Workstations take your ideas to the next level. Keep your system cool, quiet and running at peak performance with advanced thermal designs and Intel Core processors. Creativity flows uninterrupted with the equipped GPU providing mission-critical reliability.
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 9 processor delivers high-speed AI compute for generative tools, smart automation, and media creation
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA RTX 1000 6 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 185H |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 22 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Cache | 24 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX 1000 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 7467 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | PremierColor Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Brightness | 500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 4 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 10.05 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Generation 9 |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























