Connect. Get set. Go.
Kickstart your workflow on the World's first 23.8-inch touch monitor with RJ45 connectivity.
Tap. Swipe. Pinch.
Experience seamless productivity right at your fingertips with the edge-to-edge, up to 10-point touch feature. Annotate documents with ease, and smoothly navigate with simple tap, swipe, slide and pinch movements that feel natural and intuitive.
Plug. Connect. Sync.
This monitor provides single-cable USB-C®(up to 90W power delivery), RJ45 Ethernet and Wake-on-LAN connectivity so you have everything you need in a clutter-free setup.
Quick-access USB ports are easy to reach, allow you to quickly connect your accessories and can be covered to maintain a sleek look when not in use.
The PowerSync featurewakes up and powers on your laptop so you can be productive immediately.
Adjust. Tilt. Swivel.
Now you can have ultimate comfort and convenience thanks to the sturdy articulating stand. It easily tilts, swivels, slants and raises (up to 110 mm) without interfering with cable flow. This monitor is durable and has cushions on the bottom edge to protect against bumps.
Vibrant. Expansive. Comfortable.
See your ideas come to life with consistently vivid colors thanks to 99% sRGB coverage and In-Plane Switching (IPS) technology that enables wide viewing angles.
Enjoy clear audio and a virtually edge-to-edge view with the three-sided, ultra-thin bezel that has a top-firing 3W speaker built into it.
Go easy on your eyes with this anti-glare monitor that's equipped with ComfortView Plus, an always-on built-in low blue light screen that reduces potentially harmful blue light emissions without compromising color.
Improved Dell Display Manager | Easy management. Next-level productivity.
Improved multitasking:Organize your screen with Easy Arrange and save profiles with Easy Arrange Memory.
Easy navigation:Share a single keyboard, mouse and monitor between multiple PCs with USB KVM wizard.Quickly switch between PCs with the quick-access menu or hot keys.
Smooth deployment:Manage your fleet of monitors with features that are automatic, comprehensive and compatible with several tools.
Convenient customization:Quickly access your favorite features and functions with the menu launcher and hot keys.
Green thinking for today and tomorrow
Environmental standards:This monitor uses 85% PCR (Post-consumer Recyclable) plastic in the designand meets the latest environmental standards such as ENERGYSTAR®and TCO Certified Edge, and is EPEAT®Goldregistered.
Eco-conscious packaging:Designed with the environment in mind, Dell commercial monitors come in up to 90% recyclable cardboard packaging.
Energy conservation:Save energy when your monitor's not in use with PowerNap,a feature that dims or puts your monitor to sleep when it's not in use.
Advanced sustainability:Dell Technologies is committed to reducing environmental impact throughout the product lifecycle.
Operating system
This monitor is compatible with multiple operating systems including Windows and macOS®.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced full hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Edge LED backlighting provides slim design with bright, sharp visuals for responsive touch control
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 300 Nit brightness for effortless touch navigation
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- LED Touchscreen Monitor features durable 3H glass hardness that resists scratches, dust, and moisture for long-lasting touchscreen protection
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 190 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 17.30 lb |
| Height with Stand | 12.60" |
| Depth with Stand | 9.80" |
| Width with Stand | 21.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Slant |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| TCO Certified | Yes |



























