OptiPlex 3000 Thin Client | Security that revolves around you
The industry's most secure thin client with Dell ThinOS optimized for Dell cloud client software solutions, now designed by OptiPlex.
- Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 has impressive features to offer along with a comfortable interface to work on
- The 8 GB DDR4 SDRAM memory ensures smooth performance
- 3 USB 2.0 port has a stirring data transfer speed of 60 Mb/sec
- The shared graphic card allows for well-ordered and trouble free performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Pentium Silver |
| Processor Model | N6005 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Language | English |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.