Security that revolves around you
The industry's most secure thin client with Dell ThinOS optimized for Dell cloud client software solutions, now designed by OptiPlex.
Features & Design | Operating System
Available with Windows 11, Windows 10 or Ubuntu.
Technology that revolves around you
Experience unmatched reliability with desktops that revolve around you. Meet the new OptiPlex family with up to 12th Gen Intel® Core™ i7 processors and Dell Optimizer.
Achieve more every day
Select your software solution for success:
Three different operating systems are available, including Dell ThinOS, Ubuntu Linux with optional Dell Hybrid Client software and Windows 10 IoT Enterprise. For more information, visit: www.dell.com/wyse.
- Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 OS controls hardware and ensures smooth processing of routine applications
- The 16 GB memory allows you to multitask and run intensive applications lag-free
- If you want to enjoy uninterrupted networking, then Gigabit Ethernet port is the choice you should make
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Pentium Silver |
| Processor Model | N6005 |
| vPro Technology | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Language | English |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |































