OptiPlex 3000 Thin Client | Enhance your virtual workspace with a secure thin client
Experience secure, seamless access to digital and virtual workspaces with Dell's most secure thin client. Optimized for Dell cloud client software, the OptiPlex 3000 Thin Client offers Dell ThinOS and Windows 11 IoT Enterprise options.
- 2 GHz Intel processor for performing computational tasks effectively
- ThinOS 10 OS controls hardware and ensures smooth processing of routine applications
- The 8 GB DDR4 SDRAM memory ensures smooth performance
- Use the 3 USB 2.0 ports for rapid data action
- Intel shared graphic card allows for well-ordered and trouble free performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Pentium Silver |
| Processor Model | N6005 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory | 64 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































