OptiPlex 3000 Thin Client | Enhance your virtual workspace with a secure thin client
Experience secure, seamless access to digital and virtual workspaces with Dell's most secure thin client. Optimized for Dell cloud client software, the OptiPlex 3000 Thin Client offers Dell ThinOS and Windows 11 IoT Enterprise options.
- Experience a responsive performance and adaptability with Intel Celeron 2 GHz processor
- ThinOS 10 has impressive features to offer along with a comfortable interface to work on
- The 8 GB DDR4 SDRAM memory allows you to multitask and run intensive applications lag-free
- 3 USB 2.0 port has a stirring data transfer speed of 60 Mb/sec
- Intel UHD Graphics shared graphic card easily supports competitive applications for different software like data encryption and computing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N5105 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory | 64 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















