DTM68147-S is a registered 1Gx72 memory module, which conforms to JEDEC's PC4-2933Y standard. The assembly is Single-Rank with a rank containing: nine Samsung 1Gbx8 DDR4- 2933Y SDRAMs. One 4K-bit EEPROM is used for Serial Presence Detect and a combination register/PLL, with Address and Command Parity is also used. Both output driver strength and input termination impedance are programmable to maintain signal integrity on the I/O signals in a Fly-by topology. A thermal sensor accurately monitors the DIMM module and can prevent exceeding the maximum operating temperature of 95C.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed with CL21 latency for smooth computer performance
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR4-2933/PC4-23466 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL21 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dataram Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL21 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 156.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Dataram Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |