These HPE compatible memory options are registered memory which conform to JEDEC's DDR4-3200, PC43200AA standard.
One EEPROM is used for Serial Presence Detect and a combination register/PLL, with Address and Command Parity is also used.
A thermal sensor accurately monitors the DIMM module and can prevent exceeding the maximum operating temperature of 85C.
- Fully RoHS Compliant
- Thermal Sensor
- Data Transfer Rate: 25.6 Gigabytes/sec
- Operating Voltage: 1.2V (1.14V~1.26V)
- 288-pin JEDEC-compliant DIMMs
- 133.35 mm wide by 31.25 mm high (5.25" x 1.23")
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dataram Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL22 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 156.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Dataram Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Dataram 64GB DDR4 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.