DRV2666E/32GB is an Unbuffered 4Gx72 memory module, which conforms to JEDEC's DDR4-2666, PC4-2666 standard. The assembly is Dual-Rank. Each rank is comprised of eighteen 1Gx8 DDR4-2666 SDRAMs.
One EEPROM is used for Serial Presence Detect.
Both output driver strength and input termination impedance are programmable to maintain signal integrity on the I/O signals in a Fly-by topology.
One EEPROM is used for Serial Presence Detect.
Both output driver strength and input termination impedance are programmable to maintain signal integrity on the I/O signals in a Fly-by topology.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed with CL19 latency will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin DDR4-2666/PC4-21333 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL19 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dataram Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Dataram Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Dataram 32GB DDR4 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.