The DRF2933R upgrades are registered memory modules, which conform to JEDEC's DDR4-2933, PC4- 2933Y standard. The DRF2933LR upgrades are Load Reduced memory modules. One EEPROM is used for Serial Presence Detect and a combination register/PLL, with Address and Command Parity is also used.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2933 MHz memory speed will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 128 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 128GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL21 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- PC/Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dataram Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 128GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Quad-rank |
| CAS Latency | CL21 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 156.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Dataram Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.