ALPHATALK PUSH-TO-TALK HEADSET IS SIMPLE AND SECURE
AlphaTalk headsets are developed with light materials for optimal comfort even through many hours of wear. The AlphaTalk headset comes with a 270-degree rotatable microphone and noise cancellation features. Foam earpads are covered in synthetic leather for added comfort and easy maintenance. Includes a hanging headset holder (with 3m tape for adhesion to a desk) and a removable lapel clip to keep the inline volume controls within reach.
AlphaTalk headsets are developed with light materials for optimal comfort even through many hours of wear. The AlphaTalk headset comes with a 270-degree rotatable microphone and noise cancellation features. Foam earpads are covered in synthetic leather for added comfort and easy maintenance. Includes a hanging headset holder (with 3m tape for adhesion to a desk) and a removable lapel clip to keep the inline volume controls within reach.
Push-To-Talk Feature
AlphaTalk Push-To-Talk, also known as press-to-transmit feature enables the user to start communication at the push of the button so your callers will only hear what you want them to hear and nothing elseBetter Conversation
The most important function of a headset is to eliminate background noise and let callers hear your voice clearly. AlphaTalk's microphone delivers crystal-clear conversations for closer connections with your caller.
TAA Compliant
Using a headset that is not TAA compliant can dramatically increase your vulnerability to security breaches. DataLocker's AlphaTalk is a TAA compliant headset that protects your speaker or microphone from open door breaches or leak of sensitive data. Let DataLocker help you protect your agency from unwanted intrusion.Broad Compatibility
Compatible with any device with a 3.5mm audio jack.
Additional Features
- Easy setup, no software or drivers. Simply plug and play.
- Adjustable headband for a custom fit
- Acoustic shockprotection for the receiver
- Static shock protection for the microphone
- Flexible microphone boom with noise cancellation
- Longer cable with 3.5mm stereo audio plug
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural AlphaTalk offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Foam ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
- In-Line Volume Control feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
| Brand | |
|---|---|
| Brand | DataLocker |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Size | One Size |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Shockproof |
| Manufacturer | DataLocker |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.80 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

