PixArt® Optical Sensor and Offers Six Programmable DPI Settings Ranging from 800 to 16,000 DPI
The Dark Matter Hyper-K Wireless Ultralight Gaming Mouse with 16,000 DPI uses PixArt optical sensor. The Hyper-K wireless offers six predefined programmable settings ranging from 800 to 16,000 DPI with corresponding LEDs of red, green, blue, purple yellow and cyan colors. The rechargeable battery has a capacity of 300mAh and will operate up to 50 hours without LED enabled. The Dark Matter Hyper-K is a full size, ultra lightweight gaming mouse that utilizes a strong honeycomb structure, along with other design innovations, to achieve an ultra light weight of 2.5oz. The compatible operating systems are Windows XP, 2000, Vista/7/8/9/10, and MacOS.
- Fast and reliable 2.4GHz wireless technology
- Ultra lightweight at 2.5oz
- Six programmable DPI settings, ranging from 800 to 16,000 DPI
- LED lighting effects; red, green, blue, purple yellow and cyan colors
- Omron switches
- Ultralight honeycomb build
- 300mAh battery
- Up to 50 hours of use on a single charge
INDUSTRY-LEADING OPTICAL SENSOR
The 16,000 DPI PixArt PAW 3335 Optical Sensor delivers accurate tracking for pinpoint precision.
6 SELECTABLE DPI SETTINGS
Get full control of your DPI with 6 selectable DPI settings. You can find the exact tracking for your needs and playing style, with fully customizable RGB.
FAST AND RELIABLE 2.4GHZ WIRELESS CONNECTION
2.4GHz wireless connectivity means that you will get amazing responsiveness with minimal lag.
STELLAR BATTERY LIFE
Boasting a 300mAh built-in battery, the Dark Matter Hyper-K will support up to 50 hours of continuous use (without LED) for extended gaming sessions.
ULTRA LIGHTWEIGHT
Form and function come together with the ultralight honeycomb build that not only looks and feels great, but allows for an ultra light weight of just 2.5oz.
- Effectively prevents discomfort, sweat build-up, pain to ensure enhanced and prolonged gaming performance
- Radio frequency wireless technology provides excellent mechanical and electrical performance and hassle-free connectivity
- 2.1 Day maximum battery run time helps you stay unwired and use your gaming mouse longer non-stop
- USB Type A gaming mouse host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- The symmetrical shape lets left as well as right handers use gaming mouse with ease
- Built-in scrolling wheel for fast page navigation and better control over browsers' tabs
- Radio Frequency wireless connectivity offers more freedom for people who want to control devices and play games from a distance
- Features optical resolution for silky smooth movement
- Experience continuous usage with the integrated rechargeable battery
- Ultra Lightweight gaming mouse feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Power Source | Batteries |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Polling Rate | 1 kHz |
| Maximum Acceleration | 40 Gs |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 16000 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mouse Size Class | Full-size |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |