- Contributes less towards pollution, making it more environment-friendly than other batteries
- 2/3A battery size for maximum productivity with added dependability
- 3 V DC battery - Powers your multipurpose safely
- 1800 mAh battery capacity allows longer, charged usage in a dependable manner with maximum feasibility
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dantona Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | No |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Battery Size | 2/3A |
| Output Voltage | 3 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Dantona Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.