This replacement 1.2 Volt 1200 mAh Nickel Cadmium battery is used in the Lithonia - ELB0300 Emergency Lighting and meets or exceeds original manufacturer specifications.
- Low temperatures do not usually affect the NiCd, making it a good choice for any climate setting
- 4/5 A battery size for better reliance and dependable usability
- 1.2 V DC battery - Powers your emergency lighting safely
- More environment-friendly as compared to the disposable ones
- 1200 mAh battery capacity for convenient and prolonged usage to ensure maximum productivity
- 4/5 A battery - Ideal for replacing the older emergency lighting battery easily
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dantona Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity | 1200 mAh |
| Battery Chemistry | Nickel Cadmium (NiCd) |
| Battery Size | 4/5 A |
| Output Voltage | 1.2 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Dantona Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.