Designed for large venues, the Wireline uses thin steel cables up to 29 feet instead of black drop to lower the screen to an appropriate viewing height for a clean, aesthetically pleasing presentation. The Wireline™ Advantage® screen features simple in-ceiling installation with sliding brackets and ceiling trim built into the housing. The extra step of concealing the rough opening with ceiling trim is eliminated. Sliding installation brackets make it easy to attach the screen housing to the structure above the drop ceiling. Advantage® tensioned screens ensure the smoothest surface possible for high quality image projection.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 110" screen height for optimum, convenient viewing
- 176" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Experience the big screen fun in your own home with this 208" screen
- HD Progressive 0.6 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 208" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Screen Width | 176" |
| Screen Height | 110" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 0.6 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |





