The UTB Contour has an ultra thin bezel frame and low profile. Designed to look like a large flat panel, the UTB Contour can more than double the size of the largest flat panel televisions available.
21:9 Ultrawide Format
The UTB Contour is now available in 21:9 Ultrawide Format part numbers. Ultrawide format is quickly becoming the standard for displaying hybrid video conferencing solutions, where all attendees, whether they are in person or virtual, are equitably seen and heard.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 16:10
- 120" screen height for optimum, convenient viewing
- 192" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Widescreen projection format for pleasurable viewing with better dependability
- 226" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- Parallax Stratos 1.0 screen fabric for maximum efficiency and convenience
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 226" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Parallax Stratos 1.0 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





