The Tensioned Cosmopolitan is a ceiling or wall-mounted electric large format screen that has a standard white powder-coat housing finish with black backing to retain projected brightness on front projection-surfaces. The motorized electric screen includes a decora-style, three-position wall switch, allowing for complete screen positioning control. Smooth Roll Technology keeps your screen perfectly flat and TruGuide Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness. The screen surface retracts completely into the case for a clean, modern appearance when the screen is not in use.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 16:10
- 120" screen height for optimum, convenient viewing
- 192" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Widescreen projection format for better reliance and maximum feasibility
- 226" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall/Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 226" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |



