The Tensioned Professional is now available in Video Format sizes up to 18' wide and HDTV Format sizes up to 21'8"! The Tensioned Professional Electrol is fully customizable to aspect ratios and sizes upon request and includes a three position Decora style wall switch.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 120" screen height for maximum productivity and better reliance
- 160" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 200" that is suitable for large group presentations
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 200" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 160" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

