For larger venue installs, the Tensioned Professional Electrol® is a tensioned screen that can be ceiling recessed, wall mounted or suspended from the ceiling. The screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation. Available in sizes up to 21'8" wide The Tensioned Professional Electrol does not include the ceiling trim flange or painted automatic closure door. See the Tensioned Advantage Series for easy installation and the aesthetic of a white automatic closure door.
- Black painted case
- Seamless surfaces in all models
- Three-position, Decora-style switch
- Standard black backing retains projected brightness on front projection surfaces
- Smooth Roll Technology to keep your screen perfectly flat
- TruGuide™ Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 298" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Screen Width | 260" |
| Screen Height | 146" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

