For larger venue installs, the Tensioned Professional Electrol" is a tensioned screen that can be ceiling recessed, wall mounted or suspended from the ceiling. The screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation. Available in sizes up to 21"8" wide The Tensioned Professional Electrol does not include the ceiling trim flange or painted automatic closure door. See Tensioned Large Advantage Electrol for easy installation or Tensioned Large Advantage Deluxe Electrol for easy installation and the aesthetic of the white automatic closure door.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 146" screen height for maximum productivity and better reliance
- 260" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Experience the big screen fun in your own home with this 298" screen
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 298" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 260" |
| Screen Height | 146" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |