For larger venue installs, the Tensioned Professional Electrol® is a tensioned screen that can be ceiling recessed, wall mounted or suspended from the ceiling. The screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation. Available in sizes up to 21'8" wide The Tensioned Professional Electrol does not include the ceiling trim flange or painted automatic closure door. See the Tensioned Advantage Series for easy installation and the aesthetic of a white automatic closure door.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 135" screen height for maximum productivity and better reliance
- 240.2" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Experience the big screen fun in your own home with this 275" screen
- High Contrast Da-Mat fabric includes a deep gray base for the profound generation of black which enhances the perception of contrast
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 275" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 240.2" |
| Screen Height | 135" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



