For larger venue installs, the Tensioned Professional Electrol® is a tensioned screen that can be ceiling recessed, wall mounted or suspended from the ceiling. The screen features a wooden housing with adjustable brackets that can be used in any type of installation. Available in sizes up to 21' 8" wide, the Tensioned Professional Electrol does not include the ceiling trim flange or painted automatic closure door. See the Tensioned Advantage Series for easy installation and the aesthetic of a white automatic closure door.
- TruGuide™ Electric Screen Tensioning System provides optimal viewing surface smoothness
- Smooth Roll Technology to keep your screen perfectly flat
- Three-position, Decora-style switch
- Standard black backing retains projected brightness on front projection surfaces
- Black painted case
- Seamless surfaces in all models
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 16:10 format
- 120" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 192" screen width for better reliance and maximum usability
- Widescreen projection format for pleasurable viewing with better dependability
- Screen measures 226" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- HD Progressive 1.3 fabric offers true color reproduction that allows more flexibility. Also offers easy viewing of videos, text and graphics.
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 226" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

