Seamless in all sizes, the tab tensioning system offers the flattest possible viewing surface for a retractable screen.
Constructed of a two piece aluminum extruded case the Tensioned Cosmopolitan® includes mounting brackets for wall or ceiling mount installations.
Motor in-the-roller design ensures a silent operation and the front access panel of the case allows easy access.
Two piece case standard black powder coated. White available upon request.
An optional choice of seven veneer finishes are also available for the front cover of the screen case for a warm, elegant look.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 108" screen height for maximum productivity and better reliance
- 192" screen width for convenient viewing with better dependability
- 220" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- High Contrast Da-Mat fabric includes a deep gray base for the profound generation of black which enhances the perception of contrast
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 45° |
| Screen Gain | 0.8 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |