Seamless in all sizes, the tab tensioning system offers the flattest possible viewing surface for a retractable screen.
Constructed of a two piece aluminum extruded case the Tensioned Cosmopolitan® includes mounting brackets for wall or ceiling mount installations.
Motor in-the-roller design ensures a silent operation and the front access panel of the case allows easy access.
Two piece case standard black powder coated. White available upon request.
An optional choice of seven veneer finishes are also available for the front cover of the screen case for a warm, elegant look.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy clear visuals with 4:3
- 132" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 176" screen width for better reliance and maximum usability
- 220" massive screen for venues such as auditoriums and theaters
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 176" |
| Screen Height | 132" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |

