Seamless in all sizes, the tab tensioning system offers the flattest possible viewing surface for a retractable screen.
Constructed of a two piece aluminum extruded case the Tensioned Cosmopolitan includes mounting brackets for wall or ceiling mount installations.
Motor in-the-roller design ensures a silent operation and the front access panel of the case allows easy access.
Two piece case standard black powder coated. White available upon request.
An optional choice of seven veneer finishes are also available for the front cover of the screen case for a warm, elegant look.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 92" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 164" screen width for better reliance and maximum usability
- The 188" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 188" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 164" |
| Screen Height | 92" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |