For larger venue installs, the Tensioned Large Cosmopolitan® Electrol® is a ceiling or wall mounted electric screen. A variety of finishes and veneer options are available.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 92" screen height for optimum, convenient viewing
- 164" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- Features 188" screen size for presenting to a large group
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 188" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 85° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 164" |
| Screen Height | 92" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

